Rise of Empires: Ottoman Dizisi ve Çok Tuhaf Durumlar
03:47
640,856
Reddit
Netflix'ten bir Osmanlı Belgeseli...
Fatih Sultan Mehmet'in hayatını ve İstanbul'u fethini konu alacak olan Rise of Empires: Ottoman belgesel dizisinden bahsedeceğim bu videoda. Bu belgeseli yapan 2 şirketten biri, yönetmeni ve oyuncu kadrosunun büyük çoğunluğu Türk ama Netflix'te "Amerikan Dizisi" olarak geçiyor.
Bu arada videoda söylediğim şey gerçekleşti ve ben videoyu yayınlamadan birkaç saat önce bir türlü yayınlanamayan fragman yayınlandı (zamanlamam harika). Fragmanı da izledim ve "ahh şu İngilizcemiz" dediğinizi duyar gibiyim.
Ayrıca Rising of Empires: Ottoman'da, Game of Thrones'dan Tywin Lannister olarak hatırladığımız Charles Dance dayımızın yanı sıra, Tuba Büyük Üstün gibi bizden olan çok sayıda isim var.
Bu belgesel dizi 24 Ocak'ta Netflix'te yayınlandıktan sonra belki bir videosu daha gelebilir.
Şu videolar da dikkatinizi çekebilir;
OSMANLI KARŞITI DİZİ - Tepki ve Özeleştiri
trwatch.info/ex/video/fp2v0J6eZ9XPgrs.html
ATİYE 1.Sezon YABANCI YORUMLARI
trwatch.info/ex/video/aX6Z0KrYgMe8mKc.html

Sosyal Medya Hesaplarım;
Twitter: goo.gl/oVnQ9J
Instagram: goo.gl/5DVH6h

YORUMLAR
 • Emre Yıldırım
  Emre Yıldırım

  Murat abi burada suç Celal Şengör'de değil Celal Hoca'yı severim. Gerçekten iyi bir tarih bilgisi vardır. Osmanlıyı fazla sevmediği doğrudur ama az önce de söylediğim gibi suç Celal Şengör'de değil. Burada Netflix'in (yabancıların) amacı Celal Şengör'ün Osmanlıyı fazla sevmemesi üzerinden Osmanlı Türklerde bile kötü bir imaj bıraktı gibisinden bir mesaj vermek

 • Ozge Dur
  Ozge Dur

  Deprem gerçeği depremden depreme konuşulunca tespiti😥😥😥

 • KEREMİYİMORUQ
  KEREMİYİMORUQ

  şu adamı izledikçe türk oluşumu sorguluyorum

 • Galip Yavuz
  Galip Yavuz

  Ne demek tarihin ta kendisi ? Bu kanıya nasıl varıyoruz , kriter kim yani? İlber Ortaylı çıkıp hah tamam şimdi oldu mu dedi yani , jeologun fikrine göre yapılıyorsa tarihin ta kendisi demiyceksin , kendi ecdadını da ne idugu belirsizin ağzına sakız yapmiycaksin.

 • Çağrı HARMANKAYA
  Çağrı HARMANKAYA

  Celal Şengör bir jeolog olabilir ama tarih okyanusunda kendine güzel bir gemi inşa edebilmiş ve yüzebilmiştir fikrimce. Haksızlık edilmiş

 • Görünmez OyuncuTR
  Görünmez OyuncuTR

  Ben bunun gibi Osmanlı karşıtı dizi çeken yabancılara kızmıyorum.Bizler kendi tarihimizi kaliteli bir dizi ile anlatsak keşke.

 • Samet Akkaya
  Samet Akkaya

  celal hocaya laf atman saçma olmuş baya

 • Kedi Doktoru
  Kedi Doktoru

  Sizin videolarınızı beğenerek izliyorum ve çok haklı ve doğru tespitleriniz var. Ancak kesinlikle Celal Şengör'le ilgili söylediklerinize katılmıyorum. Birincisi pek ala bir jeolog da çok iyi bir tarihçi olabilir ve bana kalırsa, Türkiye'nin en iyi tarihçisi(İlber Ortaylı) de bunu tastiklemiştir. Ayrıca bu dizide abartılar ve yanlışlıklar olmakla birlikte aslen diğer dizilerde ve filmlerde fatih resmen efsaneleştirilmiştir. Tabiki de Amerikan yapımı bir dizi olduğu için osmanlı'yı övmesini beklemiyoruz Bizans tarafını tutarak yapmaları gayet normal.

 • DAVUD SEYYID
  DAVUD SEYYID

  Yahu zann ettim ki istanbul alinmayacak. .iyi ki alindi

 • Birisi _
  Birisi _

  1. Bölümde sinirden duramadım kapattım. Dizi Türklere hakaret olarak çekilmiş. İzlemeyin izlettirmeyin

 • V M
  V M

  Harikasın Murat Soner. İyi ki varsın!

 • Uğur akcy
  Uğur akcy

  Jeolog mu vay arkadaş bizim mesleğin el uzatmadigi bir bu kalmıştı 🙄🙄🙄

 • Merve Erkan
  Merve Erkan

  rise of ottoman, dizideki birçok hataya ve tuhaf durumlara rağmen, şimdiye kadar izlediğim Türk tarihi dizilerinden en iyisiydi. kuruluş, diriliş, abdülhamid bilmem ne gibi çöp dizilerinde hep karşı devletler/güçler/siyasi oluşumlar (artık ne derseniz) hep tü kaka diye gösterilmiş, izleyicinin beynine hakaret resmen. en tipik ve en mide bulandırıcı olanı da bizans imparatorlarının çirkin, acımasız, hilebaz, makam mevki karı kız düşkünü olup, bizim (osmanlı, türk veya ne derseniz) çok imanlı, çok mükemmel, çok akıllı, (hatta bir tek osmanlı akıllı YERSENİZ!!) çok edepli oluşumuz. bunu görmediğim tek dizi oldu. üstelik, bir tarihçi olarak konuşuyorum; bir tarih dizisi çekilmiş. tarihten alıntılanan veya tarih dizisi (fark etmeZ) olma iddiasını taşıyan dizilerden tarih dersi beklemek anlamsız. adamlar yapmış, gayet de guzel olmuş.

 • M. M
  M. M

  İzledim Celal hoca fatih Sultan Mehmeti övmüş kötü bir şey söylememiş. Bu arada Rum tarafı da sürekli içki içiyor ve Tanrı bize yardım et diyor. Mehmet ise tonla savaş stratejisi üretiyor. Bence bizim taraftan değil onların tarafından bakınca çok boktan.

 • Nuri Demirağ
  Nuri Demirağ

  Celal Şengör eleştirisi gözümden düşmenize neden oldu. Evine kurdurduğu kütüphane dünyanın en donanımlı bireysel kütüphanelerinden biriyken, birçok yabancı profesör bazı kaynaklar için Celal hocanın yanına geliyorken bu yaptığınız yakışmadı. Kendisi beğenseniz de beğenmeseniz de bazı satılık tarihçilerden daha çok tarihçidir, Fatih'e olan hayranlığını da herkes bilir.

  • Nuri Demirağ
   Nuri Demirağ

   g

 • Batuhan Köroğlu
  Batuhan Köroğlu

  jeolog kısmında yanlısın var o adamda sonucta bır bilim insanı ha ıyı bır tarıhcı bulamazlarmıydı bulurlardı ama bu adamda kucumsenmıcek bırısı

  • Nuri Demirağ
   Nuri Demirağ

   küçümsenmeyecek birisi zaten. Birçok tarihçiyi cebinden çıkaracak donanıma sahip. Murat Soner talihsiz bir yorum yapmış.

 • reyhan ismail
  reyhan ismail

  saçmalıyorsun!!!!

 • Maça Kızı
  Maça Kızı

  Çok iyidi izleyip izleyip gülüyorum , Murat Soner bir tanesin efsanesin

 • serdar tekin
  serdar tekin

  Dizide Celal Şengör'ün tarih danışmanı gösterilmesi dışında en küçük hatalı bir tarafı yoktu. Oyunculuk,realite,grafik kalitesi,sahneler,tarafsızlık,tarihe uygunluk kusursuza yakın bir diziydi. Aptal saptal, slogancı,uzun uzun demogoji içerikli konuşmaların olduğu,şovenist,tarihe uygun düşmeyen,senaryonun yarısından fazlasının kurgu olduğu,savaş sahnelerinin olmadığı,iğrenç aşk hikayelerinin işlendiği,tarafsızlıktan son derece uzak,ağlak zırlak,alakasız yerde yılışık esprilerin yapıldığı Türk tarih dizileri nerede bu nerede. Bu yapımda oyuncular çok iyi seçilmiş.En küçük ayrıntısına kadar doğru olaylar incelenmiş. Zaten az buçuk tarih vesikalarını okuyanlar bunu bilir.Sahneler çok iyi.En küçük bir şovenizm,taraflılık görmedim.Olaylar olduğu gibi anlatılmış. Genova askerlerinin bu savaşta çok az kayıp verdiği doğrudur.Justinyanis'in korsan askerlerini diyorum.Adamlar ağır zırhlı ve savunma ustası.Başındaki adam tam bir taktik deha.Osmanlılar iş bitirici ordu.Bunlar meydan savaşçısı, ezip geçmeye alışmış.Bu yüzden hafif zırhlılar.Bu Genovalılar neredeyse 2 bin askerimize mal oldu. Onun dışında Venedikliler deniz gücü en kuvvetli ordulardan birisiydi o dönem.Neredeyse rakipleri yoktu.Roma'nın katmanlı surlarını tarihin en büyük imparatorlukları aşamadı.Romalılar doğunun ordularından 1 milyon kişi gelse yine de bu duvarı aşamaz ve bizi yenemez diyordu.Sultan Mehmet Çandarlı Halil de dahil hepsini üst üste koyup yendi.Hem de 21 yaşında iken.Hayal etmesi bile zor. Sultan Mehmet nobran bir adam değildi.Ama düşmanlarına çok acımasız idi.Ayrıca kindar,şüpheci,ketum,paranoyak,sinirli ve sert adamdı.Sanatın her türlüsü ile ilgilendi.Felsefe eğitimi aldı.Mimarlık ve mühendislik ile ilgilendi.Gurme bir adamdı.Boğazına düşkün idi.Son derece aydınlıkçıydı.Oldukça kibirli bir adam idi.Halk ve Yeniçeri onu sevmez idi.Ancak o fetih ile kendini sevdirdi.Yunan,Pers kaynaklarını sıkça okuduğu için Sezar ve İskender'e hayran idi.Doğululardan da Moğol hükümdarı Cengizhan'a hayran idi.O İskender gibi çok kültürlü,çok dinli melez bir imparatorluk yaratmak istedi.Başarılı da oldu.Babasından kalma paşalara güvenmezdi.Hepsinin canına okudu.Sülalesini eşikten beşiğe yok etti.Kendinden sonrakilere bu paranoyayı miras bıraktı ve Türk aristokrasisi zayıfladı.Ancak şu liberal tayfanın uydurduğu gibi Türklük karşıtı falan değildi.Tipik hanedancıydı ve kökenini iyi bilirdi.Atalarının adetlerini de bilirdi ve sahip çıkardı.Hepsiyle övünür idi.Adalete çok düşkün olduğu bilinir.Çocukken o kadar asiydi ki babası onu tahttan indirdikten sonra Manisa'ya sürdü.En sevdiği insan analığı Mara Hatun idi.

 • octavia sheppard
  octavia sheppard

  Türkiye'de kimse sorsanız belgesel izler. O belgeselleri çoğunda saç problemi yaşayan abilerin teselliyi başka yerlerde aramaları olsa da ekwosnsonwpsjspaks

 • Behzat ç
  Behzat ç

  Jeolog tarih danışmanı olur çünkü yönetmenin kankası. İsteyen araştırsın

 • Say-Ref
  Say-Ref

  jinekolog da kahkaha attım ya :ASD:asD

 • witnn ile Unity
  witnn ile Unity

  Sen Celal Şengör'e laf edecek son kişisin Murat Soner. Eleştiri yapıyorsun izliyoruz beğeniyoruz ama bundan yüz bulup her şeye laf çarpmaya çalışma. Hayatını bilime adamış birçok konuda doktora yapabilecek kapasitede bilgi hazinesine sahip ve hayatı Cahiliyete karşı bir savaş olan Entellektüel kapasitesi zirvede olan bilim adamımız Celal Şengör'ün Tarih bilgisini sorgulamak senin haddine değil. Çok biliyorsan karşı argüman sunarsın. Ama Jeologdan Tarih danışmanı olmaz diyerek konudaki Cahilliğini göstermiş bir de Jinekolog esprisi ile pekiştirmiş oldun tebrikler.

 • konsolos konsey
  konsolos konsey

  Human kid/ insan oğlu, belgesel serisinde Fatihi ve Türkleri arapça konuşturmuşlardı. Sanırım national georaphick yapımıydı.

 • Taygun Kocabaş
  Taygun Kocabaş

  Keşke Celal Şengör'e sallamadan önce sadece bir jeolog olamadığını ne kadar donanımlı bir kişi olduğunu araştırsaydınız. Araştırmadan direk ithamlarda bulunmak genelde eleştirdiğiniz insanların yaptıkları davranışlardır.

 • sabri ağuş
  sabri ağuş

  Film Türkleri övmüyo batırıyo roman gelsin bakın nası övcekler

 • ???????? ad yok bulamdım
  ???????? ad yok bulamdım

  2.23,5 demen lazımdı

 • Merve Yücel
  Merve Yücel

  Bu diziyi izleyeceğinize muhteşem yüzyıl izleyin arkadaşlar

 • The saint Aziz
  The saint Aziz

  Diziyi Türklerin yapmadığı çok belli oluyor Fatih Sultan Mehmet’i resmen kötülemişler Osmanlı tarihiyle alakası olmayan bir dizi

 • Freddie Mercury
  Freddie Mercury

  Spoiler : sonunda istanbul fethediliyor

 • Zumeyra
  Zumeyra

  Bir şey sormak istiyorum lütfen bilgisi olan insanlar cevap verebilir mi? Fatih Sultan Mehmet 12 yaşında tahta geçtiğinde babasına kendisi bir mektupla tahtı bırakıyordu diye biliyorum ama bu yapımda Fatih Sultan Mehmeti şımarık elinden sanki oyuncağı alınmış bir çocuk gibi göstermişler. Hangi bilgi doğru acaba?

 • mehmet ates
  mehmet ates

  Abi çok gereksiz konulara girme giriş bölümünü konuyla alakalı yap

 • Tamer YILDIRIM
  Tamer YILDIRIM

  yani bizim milletin bizim geçmişimizle neden bu kadar sorunlu yaşadığını anlayamıyorum. klişe olacak ama selçuklu olmasaydı osmanlı olmazdı. osmanlı olmasaydı türkiye yoktu. türkiye olmasaydı istanbul yoktu. başına dönersek orta asyada soğuklar için at boku yığıyorduk, adımız da celalov şengörenski olurdu. bu kadar.

 • Tamer YILDIRIM
  Tamer YILDIRIM

  dizi olarak incelemek gerekirse çekimler, oyunculuk, mekan her şey ayarında olmuş diyebilirim. hepsi iyiydi ama eksik gördüğüm bazı noktalar vardı. 1) akşemsettin'in adı bile geçmiyor. fetih fikrinin doğuşuna katkısı olan, fatih'e akıl hocalığı yapan, sefere bile katıldığı rivayet edilen bir adamdan bahsedilmesi gerekirdi. 2) dayak olayı yanlış gösterilmiş. fatih gençliğinde manisa'dayken isyankar ve öfkeli bir çocuk. hocalarını dinlemiyor. lalası akşemsettin sultana mektup gönderiyor. sultan ne gerekiyorsa yap deyince sopayla sırtına vuruyor dinlemediği zaman ama işkencelik bir durum yok. 3) gemilerin haliçe inmesinin etkisi olmamış gibi gösterilmiş oysaki bize fetihi kazandıran olay. 4) fetih sırasında istanbul'da veba salgını oluyor. ondan da bahsedilmemiş. 5) fetih öncesi dönem biraz muallakta kalmış. bizans osmanlının büyümesinin farkındaydı ve fetihin başlamasından çok önce hazırlıklara başlamıştı. dizide denildiği gibi 7 bin'den muhtemelem çok daha fazlaydılar. çoğu saldırı planına da hazırlıklıydılar.

 • Enes Turcihan
  Enes Turcihan

  İstanbul'u alamıyorduk dizide. Bizansı öve öve bitirememişler.

 • engin engin
  engin engin

  Ben bu diziyi enis kirazoğlundan gördüm

 • moroRomantico
  moroRomantico

  Osmanlı dönemini anlatan yabancı belgeseller arasında görsel en iyisiydi tartışmasız. Genelde doğal olarak Türkler daima karşı taraftadır özellikle batı 14. Yüzyıldan itibaren Türkler hakkında barbarlar diye lanse edilmiş medusa olarak gösterilmiştir. Fakat bu belgesel benim izlediklerim arasında içerik olarak da en iyisiydi. Burada eleştirenler İlber hoca gibi müthiş kaynak varken sinema tekniğinde de fena değilken biz yapamıyorsak yapılana fazla abanmayalım çünkü bahsettiğim gibi Türkleri çok daha kötü anlatan kaynanalardan bizi öğrenmeleri inanın daha vahim.

 • Ömer Faruk Çalışkan
  Ömer Faruk Çalışkan

  Dizi hakkındaki yorumları Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Hocamızdan izlemenizi tavsiye ederim.

 • Sevda Rajabli
  Sevda Rajabli

  Dünyaya "tarihin taaa kendisini çekmişiz zaten kendi oyuncuları da var" diyerek kapı gibi şanlı tarihimizi küçümseyip yanlış tanıtmışlar. Zaten yerli yapımcılar da çekerken tarih uğramıyor entrikalarla dolu pembe dizi/film tadında. Fatihi Kanuniyi(yetmiyor köküne iniyorlar Kayı boyuna kadar dayadılar) mezarında döndürmek için çabalıyorlar

 • The Dis Tur Bed
  The Dis Tur Bed

  Yorumları okudum da o kadar tarih cahili insan var ki, insan bu kadar cahil bi toplum olamaz diyor. Her kaynak araştırılmış her Bilgi derlenmiş ortaya bu belgesel çıkmış, bizimkiler de sanki Fatih’in sol taşşağıymış gibi tarih dersi veriyor. Son olarak Profesör Şengör’ün uzmanlık alanı Jeoloji evet. Bunun öncesinde Arkeoloji de olmakla beraber Özellikle de Anadolu tarihini en iyi bilen tarihçilerden biridir. Tarih diploması yok diye danışmanlık yapmayacak diye birşey yok. Kendisini defaatle kanıtlamış, uluslararası bilim akademilerince ödüllere layık görülmüş, Cumhuriyet tarihinin en donanımlı öğretim üyelerinden birini sorgulayınız elbet. Fakat Atatürk’ü tarih kitaplarında birkaç sayfaya sığdıran MEB yayınları gibi ucuz kaynaklarla da sınırlı kalmayın. Bilene, özellikle de doğru bilene saygınız olsun biraz

 • Berkay Paytar
  Berkay Paytar

  Ben varya İstanbul şuan bizde olmasa bu dizimsi belgeselde Kesin alamıyoruz bu İstanbulu derdim. Fatih Sultan Mehmet desen sanki ergen bir çocuk askerler desen hasat zamanı gelmiş buğday *İZLEMEYİN VAKİT KAYBI*

 • Can Yılmaz
  Can Yılmaz

  Celal şengörü eleştireceksiniz eğer ilk önce celal şengör ün bilgisi bilmeniz gerekir. Celal şengör dünya çapında bir bilim insanı elbette ki tarihçi değil. Ancak sizin tiye alacağınız kadar da tarihten bi haber değil. Kahve ağzı bir yere kadar..

 • Ramazan Bilgili
  Ramazan Bilgili

  Az daha zorlasalar savaşı Giustiniani kazanacaktı ama olmamış.resmen saçmalamışlar

 • Serkan Bingöl
  Serkan Bingöl

  Dizi iyiydide gerçekten türkleri anlatan bi dizi değildi

 • tekin han kölemen
  tekin han kölemen

  E abi sende birşey beğen amerikanlar bile Türk dizisi yapiyor kötüde olsa bile bizim tarihimizi kıskanıyorlar .

 • Cengiz Altunbaş
  Cengiz Altunbaş

  İbrahim Selim in karton kopyası olmaya çalışan ama olamayan tip..

 • ysmn ysmn
  ysmn ysmn

  jinokolagda olabilirdi😂

 • Yunus Nasır
  Yunus Nasır

  İzledim biraz önce , resmen tesadüfen fethedilmiş gibi gösterilmiş ... Ve italyan korsanı efsaneymiş gibi anlatıyor , fetihden ziyada bizansın direnişini efsaneymiş gibi anlatmış ...

 • Ali Cemil Kırbacı
  Ali Cemil Kırbacı

  murat soner api. video kurgu porgramını söyler misin

 • Ahmet Yigen
  Ahmet Yigen

  Celal hoca hakkında yorum yapmadan keşke araştırsaydın be reis ....

 • Nino Ali
  Nino Ali

  Celal Şengöle bişemi demək isdedi 🤷🏻‍♀️

 • Ömer Faruk Dik
  Ömer Faruk Dik

  Olm osmanlı bizim en alt medeniyetimizse ne alâ

 • Kuzey Kaya
  Kuzey Kaya

  😡😡🤬

 • Burak Tural
  Burak Tural

  Celal şengör jeofizikçi bilim adamı Onun yerine ilber ortaylı olmalıydı

 • Feyza Başol
  Feyza Başol

  Bir çağ kapatıp bir çağ açan Zafer bu kadar basit anlatılamazdı!!

 • Rumeysa Kuru
  Rumeysa Kuru

  Bu diz8 bizim iç8n değil yabancılar gözü aç8lması IÇIN yapılmış olabilir mi

 • tevfik mola
  tevfik mola

  Murat soner kraldır ama master chef komedisi istiyoruz

 • Fatih Işık
  Fatih Işık

  İzlememistim bu vidyodan sonra izlemeye gerek de olmadigini ogrendigim icin teşekkürler

 • BiZ TürK SiZ HepiniZ
  BiZ TürK SiZ HepiniZ

  Tam videoyu begene tikliycam zart diye reklam cikinca ekran aşağiya kayip elim bi baska videoya tikliyoya heh işte o yuzden videoyu begenemiyorum yanlis anlasilmasin

 • amil xalafov
  amil xalafov

  Abi Ilber Ortaylini al yanina pisman olmassin vallaha bak

 • Şahin Yıldız
  Şahin Yıldız

  Abi senin gözleer nereye kaciyor sormasi ayip 🤭

 • Muhammed Emin Bulut
  Muhammed Emin Bulut

  2:50 Celal Şengör

 • Köy Günlükleri
  Köy Günlükleri

  1milyon da olucaksın bekliyoruz...

 • Rasim değirmenci
  Rasim değirmenci

  Celâl Şengör Fatih hiristiyandi demişti belki onun yüzünden çağırdılar celali kendi bokunu yiyen adamı

 • Ebubekir Mizrak
  Ebubekir Mizrak

  Hey osmanlı nelere kadirsin adamların kuyruk acısı hala devam ediyor

 • Özlem Semiz
  Özlem Semiz

  Celal Şengör'den mi bahsediyor?

 • MURAT DAVUTLAR
  MURAT DAVUTLAR

  ben bukadar kötü bi dizi görmedim fatih çok yanlış anlatıyolar

  • doğu bey
   doğu bey

   fatih'i bundan daha doğru anlatan yapım yok. en fazla bu kadar doğru anlatılabilir. 21 yaşında, babası ile iletişimi berbat, tebaasında kendisini seven insan sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen, hırslı, dahî bir delikanlıydı. ancak bu kadar iyi anlatılabilir.

 • Erdi
  Erdi

  Yaa gözlük bi git :)

 • Berkan Tarkan
  Berkan Tarkan

  Dizide utanmasalar bizansı kazandırcaklardı.

  • Dewrimsude
   Dewrimsude

   KXAMQLADKWJQJWKQ

 • poyraz yılmaz
  poyraz yılmaz

  Gerçekler yansiltılmamiş ve bizanslıları kahraman ilan etmişler eskide olsa fetih1453 daha iyi bir yapım

 • Seyma Kaya
  Seyma Kaya

  Çoğu İnsan beynine pişik sebebi 😂😂

 • Kudret Taşkan
  Kudret Taşkan

  Elestiriyosun ama netflixin reklamini yapiyosun komik haldesin komik

 • Muzaffer Dinç
  Muzaffer Dinç

  İzlemedim çünkü lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye . Evet laf güzel ama söyleyen ABD :)). Her neyse dostlar gene de bi yorumlara bakayım dedim ki daha da mutlu oldum iyi ki izlememişim ve umarım izleyen arkadaşlar dersini almıştır. Netfliksi de korsan izliyorum netblue uygulamasından bakıyorum. anlayacağınız ABD köpeklerine ,ne zırnık para ne de zerre ehemmiyetim yok. Burası da (youtube) ABD deyip değişik zeka oyunlarına dalmayın boktan ne kadar kaçarsan kardır alternatifi çıkarsa yüzüne bakmam.İlla film izleyeceksiniz HÜR KÖLE youtubede var Türkiye'nin dünyada en çok ödül alan sanat filmidir akıllı dostlara duyurulur.sanırım notu yazısından çok olan ilk kişiyim . Herneyse iyi insanlara özür borçluyum gereksiz uzun olan bu yazımdan kaynaklı zaman kaybı yaşattıgım için . Kötüler için ise beter ol geber umrumda değilsin itttttttttttttttt

 • Derya
  Derya

  Yabancı eleştirmenlerin yorumlarını inceler misin

 • Hetero Sapien
  Hetero Sapien

  1:10 gdhpdkrkrrnfjfn

 • ibrahim gungor
  ibrahim gungor

  Murat abi ilk defa bir paylaşımını beğenmedim. Bunun sebebi dizi ile ilgili anlattıkların değil Celal Şengör ile ilgili yaptığın yorumlardan kaynaklanıyor. Muhtemelen Celal Şengör'ü zerre tanımıyorsun abi af buyur buda birazcık senin cahilliğinden kaynaklanıyor. Celal Şengör bugün ben tarihçiyim diyen insandan daha çok tarihçidir. Tamam bu tarihsel bir proje yan dalı tarih olmayan asıl dalı tarih olan birileride danışman olabilirmiş ona bir itirazımız yok ama bence Celal Şengör'ü danışman yapmalarının sebebi onun gayet dünyada tanınan bilinen biri olmasından kaynaklanıyor bence. Biz ne yazık ki doğru dürüst tanımıyoruz. Celal Şengör ile ilgili yaptığın yorumlar sana hiç yakışmadı eğer gerçekten Celal Şengör kimdir ne yapmıştır insan gibi araştırırsan bu kişiye çok büyük saygısızlık yaptığını zaten anlayacaksın.

 • Ata Teg
  Ata Teg

  İlber Ortaylı, Celal Şengör'ün tarih alanında düşünce belirtmesine söz edenleri çok ağır şekilde eleştirir. Entel kişilikler tek bir alanda yoğunlaşmazlar çünkü. Şengör, sadece jeolog değil aynı zaman bilim tarihçisidir.

 • mami
  mami

  İslam düşmanları bunlara para vermeyin

 • Omer Sarbak
  Omer Sarbak

  Dizi temel yanlış bilgilerle dolu en önemli şahsiyetler ortada yokken uydurma karakterler dizide.

 • Milk & Cookies
  Milk & Cookies

  Rise of Empires : Ottoman dizisinde o kadar bizi gömmüşler ki Hani bir ara İstanbulu fethedemeyeceğiz sandım.

  • abdulaziz tahsin şener
   abdulaziz tahsin şener

   Ben diziyi izlerken gerildim.Sanki 2.Mehmet'in başaramayacağını sandım.

  • abdullah yağız
   abdullah yağız

   Abimde izliyordu sordum ona diyor ki ellerinden gelse İstanbul'u fethedemedik diyecekler.

 • aykut kaplan
  aykut kaplan

  Kardeşim nice ünlü tarihçiler bile yeri geliyor o senin jeolog diye küçümsediğin celal Şengör hocaya danışıyor. İlber Ortaylı ile Halil İnalcık ile muhabbetlerini bir izleseydin keşke eleştirmeden önce

 • Ayşe n.
  Ayşe n.

  Başka Milletler kendi karanlık tarihlerini bile pırlanta gibi sunarken biz kendi tarihimizi değil parlatmak olduğu gibi bile yansıtamıyoruz. Salak olduğumuzu düşünmüyorum ama gerçekten Amerika, Avrupa hayranlığı benliğimizi unutturmuş durumda, yazık

 • No Lımıte Futbol
  No Lımıte Futbol

  netflix osmanlı deyineAKLINA PUŞTLUK GELİYOSA sizi duyuncada bize ibinelikgeliyor

 • ProSlayerTr
  ProSlayerTr

  bu amq kodmuna ilk defa takılıyorum

 • alpha hackers
  alpha hackers

  CELAL ŞENGÖR YAPIMI NE OLACAK!

 • Broo
  Broo

  Diziyi izledim öyle bir anlatmışlarki çoğu şeyin tarihle alakası yok Fatih in tahtı zorla bıraktığını bundan dolayı intikam almak istediğini göstermişler oysaki Fatih tahtı kendi rızasıyla babasına yazdığı meşhur mektupla bırakmıştır fetihte kullanılan şahi topu Fatih tasarlamıştır hatta çizimleri vardır ama dizide öyle değil hiçbir şehzadeye vurulmaz burda kırbaçlıyorlar dizide Akşemsettin yok İstanbul’un fehtini mucizlere bağladılar oysa burda askeri bir deha var daha bir sürü hata var yani tarihi kendi kafalarında kurgulayıp millete yalan yanlış şeyler gösterdiler istanbul un fehtini bilmeme rağmen kazancacaz mı diye kuşkuya düştüm ve şunuda söylemek istiyorum çok şanlı bir tarihimiz var eğer bu tarih başka bir devletin tarihi olsaydı bizim gibi yapmazlardı çoğu kişi yakın tarihi bile bilmiyo ve lütfen tarihi dizilerden öğrenmeyin hiç bir zaman doğru tarihi anlatmazlar tarihimizi öğrenin ve öğretin

 • Tolga Turan
  Tolga Turan

  Diziyi izledim aslında tarih bilimi açısından hiç bir sorun yok . Neymiş efendim Fatih şans eseri almış gibi gösterilmiş diyenler var arkadaşım adam BİM’e gidip le Cola almıyor İstanbul’u alıyor elbetteki zorlanmış olması doğal.Gayet olduğu gibi anlatmışlar . Ayrıca Akşemsettin nerede Ulubatlı Hasan nerede gibi sorular gördüm bu adamlar tarihte var olmadı tamamen uydurma efsaneler

  • Crawl
   Crawl

   Akşemseddin'e uydurma diyecek kadar cahilsin yazık...

 • Penthesilea Amazhone
  Penthesilea Amazhone

  Celâl Şengör birçok tarihçiden daha fazla sever Fatih Sultan Mehmet'i. Onu bir kere bile izlemiş olanlar Ilber Ortaylı gibi bir tarihçinin bile, Celal şengör'e, özellikle Cengiz Han ve Fatih Sultan Mehmet tarihi konusunda ne kadar saygılı olduğunu görür ve anlardı. Belgesel dizi ile ilgili konuya gelirsek, herkesin tarzı değil, ben bu tarz yapımları sevdiğim için zevkle izledim. Istanbul'un bir günde pat diye alındığını sananlar kahrolmuş olabilir ancak gemilerin karadan yürütüldüğü tarih 22 nisan, istanbul un fethi 29 mayıs. Yani sandığınız gibi bir anda olmadı o işler. Vatan millet sakarya mantığından kopup biraz gerçek hayata dönün.

 • Laryssa Soulless
  Laryssa Soulless

  Abi dark dizisinide izle

 • Darth Vader
  Darth Vader

  Celal Sengor geologist........................................

 • Darth Vader
  Darth Vader

  Fatihin cok fazla dil bildigini biliyoruz ama kucukken sirbistan turkuleri ile buyudugu dogrumudur kaynak nedir merak ettiklerim arasinda

 • Murat Kiremitçi
  Murat Kiremitçi

  Guistiniani elindeki askerlerle Osmanlı ordusuna bence baya iyi dayanmış diziyi bu komutanı övme konusunda eleştiremem ama Akşemseddin'in yok sayılması ve Fatih Sultan Mehmet 'in kibirli bir genç olarak yansıtılması benim okuduğum kaynaklarla uyuşmuyor. Bunların dışında ben prodüksiyon ve oyunculuğu beğendim işin aslı bu ekip ve maliyet ile daha iyi iş çıkartılabilirdi.

 • alezwell
  alezwell

  Benim anlamadığım Osmanlı'nın bu kadar aşağılandığı bir belgeselde nasıl oluyor da türk oyuncular gönül rahatlığıyla oynuyor Ayıp be

 • ibrahim TVN
  ibrahim TVN

  Abi bu adam kime bakip bakip konusuyo ? Bu kanali izledigim gunden beri su gizemi cozmeye calisiyorum .🤔🤔

 • Love Love
  Love Love

  beyne pişik oooh

 • Darth Vader
  Darth Vader

  Ben bu diziyi Muhteşem Yüzyıl gibi sanmıştım ya. Meğersem belgeselmiş.

 • ismail ismail
  ismail ismail

  aynen kardeşim çok güzel tespit tam diziyi izleyecektim bi baktım celal şengör hemen kapattım diziyi

 • Deniz Karagüllü
  Deniz Karagüllü

  Keşke jinekolog yapsaymış belki daha iyi olurmuş

 • Yusuf YILMAZ
  Yusuf YILMAZ

  Müge anlı neyi bulmuş anlamdım?

 • Tasarımcı Kanka
  Tasarımcı Kanka

  Gerçekten çok kötü bir diziydi (örneğin Kanlı ay tutulması Fetih işaretleri Ayasofya üzerinde çıkan absürt şeyler...)

  • Tasarımcı Kanka
   Tasarımcı Kanka

   @İbrahim Ksmn Benim bildiğim böyle değil ama hadi böyle oldu Dizide sanki ay tutulduğu için kazandı gibi gösteriliyor(bu arada absürt şeyler dedim çünkü ne olduğunu unutmuştum:)

Sonraki